blog

Energiahatékonyság növelése lakóépületek esetén

Magyarországon az energiafelhasználás közel 40%-át az épületek energiafelhasználása teszi ki, ennek nagy része pedig a lakóépületekhez köthető. Az európai országok jelentős energiaválsággal néznek szembe az elmúlt években, hónapokban, melyre különböző megszorításokkal, illetve fogyasztást csökkenteni hivatott rendelkezésekkel reagálnak a kormányok. Az elmúlt hetekben több országban kihirdették, hogy a téli időszakban a középületek nem fűthetőek 18 °C fölé, valamint több helyen korlátozzák az elektromos fűtőtestek, illetve légkondicionáló berendezések használatát is. Természetesen bizonyos keretek között a terek hőmérsékletének csökkentése jó megoldás lehet (alváshoz például elegendő és egészséges a 18-20 °C-os hőmérséklet), azonban figyelembe kell venni, hogy kisgyermekeknek, időseknek, valamint ülőmunka-végzés esetén is ennél magasabb hőmérséklet szükséges az egészség megőrzéséhez. Az energiaárak globális emelkedése, a tőzsdei értékek folyamatos változása a családok kiadásainak sokszor jelentős növekedéséhez vezettek, ezáltal pedig folyamatosan előtérben van a kérdés: Hogyan tudjuk csökkenteni háztartásunk energiafelhasználását?

Mindenképp érdemes kiemelni, hogy az épületek energiafelhasználásának mértékét nagyban növeli az energiaveszteség. Az energiafelhasználás csökkentése szempontjából mindenképp az egyik legfontosabb kérdés az épület energetikai korszerűsége. Sokáig nem volt az elsődleges szempontok között az épületek hőszigetelése, a hőtechnikai követelmények nem voltak szigorúak, és a viszonylag olcsó energiaárak mellett nem okozott nagyobb problémát az épületek felfűtése. Az utóbbi években folyamatosan szigorodnak az előírások, s bár a Covid-járvány részben megakasztotta ezt a folyamatot (a közel nulla energiaigény biztosítását célzó kormányrendelet hatálybalépését lakóépületek vonatkozásában ismét eltolták), azonban a jövőben épülő és használatbavételre kerülő ingatlanok esetében előírás lesz a közel nulla energiaigény biztosítása, valamint a minimum 25%-os megújuló energiafelhasználás biztosítása is.

Az energiafelhasználás csökkentése és ezáltal kiadásaink mérséklése érdekében megfontolandó az ingatlanunk energetikai korszerűsítése (homlokzati falak, tető, zárófödém hőszigetelése, nyílászárók cseréje), gépészeti korszerűsítése, illetve a megújuló energiafelhasználás növelése. A pontszerű és vonalmenti hőhidak megszüntetésével a hőveszteség mérsékelhető, az épület hőmegtartó képessége jelentősen növelhető. Korszerű épületgépészeti rendszerekkel, valamint megújuló energia felhasználásával a vásárlandó energia mennyisége szintén mérsékelhető.

Miben tudunk segíteni Önnek?

 • épületek energetikai felmérése, energiaveszteség okainak feltárása, tanácsadás
• energetikai minőségtanúsítvány készítése
• ingatlan korszerűsítésének építészeti, épületgépészeti és épületvillamossági tervezése
• megújuló energiatermelő rendszerek (pl. napelemes rendszer) tervezése

Kapcsolat

Tervezhet velünk!

Legyen bármilyen elképzelése, mi sikeresen megvalósítjuk azt!

Email címünk

Iroda

1034 Budapest, Bécsi út 100.

Telefonszámunk

+36-30-981-62-67

12 + 3 =